„Социалнопедагогическа подкрепа – визия на учениците“

Доц. д-р Вяра Цветанова изнесе публична лекция на тема „Социалнопедагогическа подкрепа – визия на учениците“ във Факултета по педагогика На 16 януари 2025г. доц. д-р Вяра Цветанова от катедра „Социална педагогика“ във Факултета по педагогика на ЮЗУ „Неофит Рилски“ изнесе публична академична лекция „Социалнопедагогическа подкрепа – визия на учениците“.

Лекцията бе посветена на актуалната ситуация в образователната система относно подкрепата за личностно развитие на учениците и ангажираността на учителите и педагогическите специалисти в това отношение. Фокус бе поставен върху качеството на взаимоотношенията в триадата „ученик – учител - семейство“ . По време на лекцията бяха коментирани данни, свързани с виждането на съвременни ученици за училищната среда – като социалнопедагогическо пространство за учене, взаимодействие и мотивация за успех.

Обърнато бе внимание на специфични негативни явления в образователната среда – училището - безинтересна зона за ученика, риска от преждевременно отпадане от образование, снижаването на родителското влияние върху децата, липсата на социални педагози в ролята на подкрепящи субекти, както за учителите, така и за родителите и др. Събитието привлече широка аудитория от академичната общност на Факултета по педагогика и Факултета по обществено здраве, здравни грижи и спорт, специалисти от Община Благоевград, Младежки център – Благоевград и Център за обществена подкрепа – Дупница, студенти и докторанти.

В края на форума бяха дебатирани въпроси за използването на нормативни, общностни и социалнопедагогически инструменти, способстващи за преодоляване на негативизма у учениците към училището, за превръщане на семейството в партньор на учителите и за преодоляване на формализма при осигуряване на личностна подкрепа за подрастващите в образователната система.

viber image 2025 02 13 14 34 12 608

viber image 2025 02 13 14 34 12 645

 



„Самостоятелната учебна дейност – фактор за развитие на математически компетентности у учениците“

На 15 юли 2024 година проф. д-р Янка Стоименова от катедра „Предучилищна и начална училищна педагогика“ към Факултета по педагогика на Югозападния университет „Неофит Рилски“ изнесе публична академична лекция на тема „Самостоятелната учебна дейност – фактор за развитие на математически компетентности у учениците“.

Лекцията бе посветена на проблема за самостоятелната учебна дейност по математика на учениците в начална училищна възраст. Представена бе цялостна личностно-ориентирана концепция за математическо обучение на учениците в начален етап на основното образование. Акцентът бе поставен върху ролята на практико-ориентираното обучение по математика в началните класове, при което на преден план изпъква практическата, изследователската и творческата дейност на учениците.

Представеното педагогическо изследване дава отговор на въпроса как обучението по математика в началните класове може да се превърне в самообучение за усвояване на математически компетентности от учениците в начална училищна възраст.

По време на лекцията бе представена цялостна технология за усвояване на математически компетентности от учениците чрез самостоятелна учебна дейност, в основата на която се съдържа обоснован авторски теоретичен модел. Теоретичният модел е разработен върху солидна методологична основа – личностно-ориентирания подход, теорията за поетапното формиране на умствените действия, системно-структурния и компетентностния подход. Като част от технологията бе разгледана и самостоятелната работа по математика като методическа система, съдържаща пет основни структурни компонента – цел и задачи, съдържание, средства, методи и форми на самостоятелна работа по математика. Разкрити бяха и особеностите на самостоятелната работа както в отделните структурни компоненти на урока по математика, така и в различните типове уроци по математика в началните класове. Представени бяха и получените резултати от апробираната технология в методическата практика по математика.      

Събитието привлече широка аудитория от академичната общност на Факултета по педагогика – преподаватели, студенти, докторанти, както и начални учители, базови наставници и др.

В края на академичната лекция бяха дискутирани въпроси, свързани с практическите аспекти на разработения проблем.  

a75a4a591623fbb595ed21fa71f26674 

 



 "Глухотата, Вселената и Всичко останало" 

Публична академична лекция на доц. д-р Светослава Николова Съева на тема: "Глухотата, Вселената и Всичко останало" по повод встъпване в академичната длъжност „доцент“. Лекцията е изнесена в хибриден формат и с жестов превод на 06.12.2023 г. в Заседателната зала на първи корпус на Югозападния университет „Неофит Рилски“.

Мероприятието събра на едно място, присъствено и виртуално, преподаватели и студенти от Факултета по педагогика и Факултета по обществено здраве, здравни грижи и спорт на ЮЗУ „Неофит Рилски“, гр. Благоевград, преподаватели и студенти от Медицинския университет „Проф. д-р П. Стоянов“, гр. Варна, специалисти от Средното специално училище за ученици с увреден слух „Проф. д-р Стоян Белинов“, гр. Пловдив, от Съюза на глухите в България, както и от неправителствения сектор, включително от Асоциацията на родителите на увреден слух и от Асоциацията на гражданите с увреден слух в България. Присъстваха и много гости, сред които председателят на районната организация на Съюза на глухите в България г-н Борислав Денков.

Доц. Съева запозна присъстващите с основните резултати от своите научни разработки от последните двадесет години, чиято основна цел е повишаване качеството на живот на хората със слухови нарушения в България. Тя постави акцент и на тема, за която в България не се говори, а именно влиянието на облъчването с ултразвукови вълни по време на бременността, като една от причините за увеличаване броя на децата със специални образователни потребности (различни възможности) в световен мащаб. Тя обърна внимание на индустриализацията в зачеването, отглеждането и възпитанието на съвременните деца, като представи своята научно-практическа поредица от десет статии, озаглавена „Съвременното дете – opus magnum“. Обърна внимание и на влиянието на естетическите интервенции на лицето и езиковите явления в съвремието, които изградиха нови комуникативни бариери пред лицата с нарушения на слуха.

Представените от доц. Съева строго научни резултати, бяха поднесени достъпно, с лекота и с типичното за нея чувство за хумор, оставайки в постоянен диалог с аудиторията си. Провокативните теми, по които доц. Съева работи, предизвикаха множество изказвания.

Пълен запис на публичната лекция може да бъде свален от тук: https://ocloud.swu.bg/index.php/s/GZDnGMkZ39Pnw95?fbclid=IwY2xjawIQI2pleHRuA2FlbQIxMQABHY8e_0yhkcPpeg4-zPeF7cJY8GdyaAggMG68kCRbgAuH6WtPzITsLGGyEQ_aem_HLeqaNw5RwricWZfkSHJZg.

Лекцията може да бъде гледана онлайн от официалната фейсбук страница на Факултета по педагогика на ЮЗУ „Неофит Рилски“ тук: https://fb.watch/xy-DROTlQu/, на официалната фейсбук страница на Асоциацията на родителите на деца с увреден слух тук: https://fb.watch/xy-xrosnBp/, както и на официалната фейсбук страница на Асоциацията на гражданите с увреден слух в България тук https://www.facebook.com/agusbdeaf.

Академичната автобиография на доц. д-р Светослава Съева, с пълен списък на научните ù публикации, е достъпна тук: https://ais.swu.bg/profile/s_saeva.

Част от разработките ù в пълен текст могат да бъдат прочетени в академичния ù профил в платформата за научни изследвания ResearchGate тук: https://www.researchgate.net/profile/Svetoslava-Saeva.

  3   1

 



Доц. д-р Блага Джорова изнесе публична академична лекция пред академичната общност, студенти и педагогически специалистиНа 13.01.2020 г. доц. д-р Блага Джорова представи съвременна интерпретация на проблема предизвикателството „приемственост“  в контекста на опознаване на околния свят от детето в предучилищна и начална училищна възраст. Акцентира се върху нормативната приемственост, която трябва да регулира взаимодействията между учителя и детето от 3-11 години, както и структурирането на познавателното съдържание в предучилищния и началния етап на образователната система.
Основание за лекцията са изискванията на Вътрешните правила за развитие на академичния състав в ЮЗУ „Неофит Рилски“ и заемане на академичната длъжност „доцент“. На лекцията присъстваха преподаватели от Факултет по педагогика, директори и учители от детски градини в гр. Благоевград, студенти.
Поздравления към доц. д-р Джорова поднесоха зам.-ректорът по образователната дейност доц. д-р Ицка Дерижан, деканът на Факултета по педагогика доц. д-р Янка Стоименова, проф. д-р Маргарита Колева, доц. д-р Веска Вардарева, директорът на ДГ „Ведрица“ г-жа Антоанета Григорова и др. участници в официалното събитие.

 

ЮЗУ „Неофит Рилски“ бе домакин на Седмата балканска научна конференция „Наука – образование – изкуство през 21-ви век“

В периода 24 – 25 октомври 2024 г. в Университетския център „Бачиново“ се проведе Седмата балканска научна конференция „Наука – образование – изкуство през 21-ви век“, организирана от Съюза на учените в България – клон Благоевград.

Партньори на научното събитие бяха Факултетът по педагогика, Факултетът „Обществено здраве, здравни грижи и спорт“, Факултетът по изкуствата, Регионалното управление на образованието – Благоевград, Регионалното управление на образованието – Кюстендил и Съюзът на ръководителите в системата на народната просвета – Благоевград.

Форумът премина под патронажа на ректора на Югозападния университет „Неофит Рилски“ проф. д-р Николай Марин. В него взеха участие учени от Гърция, Италия, Сърбия, докторанти от Югозападния университет, както и млади изследователи от Китай.

Конференцията беше открита от доц. д-р Красимира Марулевска, председател на Съюза на учените в клон Благоевград. В словото си тя изрази увереност, че знанията, опитът и авторитетът на участниците в научното събитие ще допринесат за разкриването на важни проблеми и тенденции в сферата на научното познание.

От името на ръководството на Югозападния университет приветствие поднесе заместник-ректорът по образователните дейности – магистърски програми и продължаващо обучение доц. д-р Илия Недин. Той връчи и наградите на победителите в конкурса за най-добра публикация на млад учен за 2023 година, който беше обявен от Съюза на учените в България – клон Благоевград и Югозападния университет.

Сред официалните гости на събитието бяха деканът на Факултета по педагогика на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ доц. д-р Ваня Божилова, г-жа Мая Стойчева-Николова, началник на Районното управление на образованието в Кюстендил, проф. д-р Янка Стоименова, декан на Факултета по педагогика на Югозападния университет, деканът  на Факултета по изкуствата доц. д-р Валери Пастармаджиев.

Работата на конференцията започна с пленарна сесия, в която участниците имаха възможност да слушат доклада на проф. д.н. Вяра Гюрова, посветен на образованието и (не) устойчивото развитие на човечеството, на проф. Стефано Кобелло, представител на „Европейски полюс на знанието“ (Europole), който говори за иновациите в съвременното образование, на проф. Фотини Толуди от Аристотеловия университет в Солун, както и на проф. д.п.н. Яна Рашева-Мерджанова.

Научният форум продължи в четири секции, в които учените представиха своите проучвания в областта на икономиката и туризма, изкуството, културата и медиите, хуманитарните, педагогическите, природо-матаматическите науки и други направления.

Двудневната конференция завърши със заключителна дискусия на тема „Науката, изкуството и образованието в синергията на традициите и иновациите“.

За седма поредна година научното събитие с международно участие „Наука – образование – изкуство през 21-ви век“ даде възможност на учени от различни университети у нас и в чужбина да представят своите изследвания, а интересните дискусии доказаха още веднъж значимостта на конференцията като утвърден научен форум.

 

7.1

 

7.2

 

 

Проведе се Шестата балканска научна конференция „Наука – образование – изкуство през 21-ви век“

 

В периода 28 – 30 септември 2023 година в Международния дом на учените „Фредерик Жолио-Кюри“, курортен комплекс „Св. Св. Константин и Елена“, гр. Варна се проведе Шеста балканска научна конференция „Наука – образование – изкуство през 21-ви век“. Организатори на конференцията бяха Факултетът по педагогика на Югозападния университет „Неофит Рилски“ и Съюзът на учените в България – клон Благоевград. Научният форум премина под патронажа на ректора на университета проф. д-р Борислав Юруков.

На официалното откриване приветствия поднесоха заместник-ректорът по образователните дейности на Югозападния университет „Неофит Рилски“ доц. д-р Ицка Дерижан и проф. д-р Теодора Бакърджиева – заместник-председател на Съюза на учените в България.

В рамките на конференцията бяха решени задачи, свързани с очертаване на авангардни идеи в научното педагогическо познание, разкриване на възможностите за взаимно допълване и обогатяване на хуманитарното и природонаучното знание, описание и анализ на иновативни практики в обучението и възпитанието, както и набелязване на възможности за междуинституционално партньорство и интердисциплинарно сътрудничество за решаване на важни проблеми на съвременното образование.

В научното събитие участие взеха учени от редица чуждестранни научни и образователни институции и организации.  Официални гости и лектори на пленарни доклади бяха проф. д.п.н. Дина Джусубалиева, проф. д.п.н. Римма Масирова, проф. д-р Мирко Благоевич, проф. д-р  Стефано Кобелло, доц. д-р Бенямин Бавли, проф. д-р Четин Семерджи, проф. д-р Нурие Семерджи. Пленарни доклади представиха и проф. д.п.н. Сийка Чавдарова-Костова и проф. д.п.н. Яна Рашева-Мерджанова от Софийски университет „Св. Климент Охридски“.

Конференцията се реализира по Проект № КП-06-МНФ/13 с финансовата подкрепа на Фонд „Научни изследвания“ по Процедура за финансиране на международни научни форуми, провеждани в Република България.

 

1

2

4

        3 5

 

 

  • 2018 година – проект „Усъвършенстване на електронната образователна среда във факултета по педагогика в синхрон с изискванията на съвременната образователна практика“ RP-B8/18 с ръководител доц. д-р Мая Сотирова 

 

  • 2018 година – проект “Изследване на възможностите за модернизиране на висшето педагогическо образование чрез разработване и апробиране на модел за проактивна образователна среда“ RP-A6/18 с ръководител доц. д-р Гергана Дянкова

 

  • 2019 година -  проект „Изследване на нагласите сред завършващите училище от югозападна България за продължаване на образованието си в ЮЗУ "Неофит Рилски" – Благоевград“ RP-A7/19 с ръководител доц. д-р София Дерменджиева

 

  • 2019 година -  проект „ФИЗИЧЕСКОТО ВЪЗПИТАНИЕ И СПОРТА КАТО ФАКТОРИ ЗА ЛИЧНОСТНО ФОРМИРАНЕ И ФИЗИЧЕСКОТО УСЪВЪРШЕНСТАВНЕ НА ПОДРАСТВАЩИТЕ" с ръководител доц. д-р Даниела Томова

 

  • 2019 година -  проект „Диагностика на дигитални умения на учители и студенти, в контекста на Компютърното моделиране в начална училищна възраст" с ръководител ас. д-р Радослава Топалска

 

  • 2020 година -  проект „ИЗСЛЕДВАНЕ НА УСЛОВИЯТА ЗА ПРИЛОЖЕНИЕТО НА ИНТЕРАКТИВНИ МЕТОДИ В УЧИЛИЩНА СРЕДА" с ръководител гл. ас. д-р Марияна Шехова-Канелова

 

  • 2021 година -  проект „STEAM - творчество, сътрудничество, критично мислене и комуникации във висшето образование" с ръководител гл. ас. д-р Марияна Шехова-Канелова

 

  • 2022 година - проект „Изследване на възможности за изграждане на методически инструментариум за приложение на съвременни образователни и информационни технологии в преподаването“, Конкурс за финансиране на фундаментални научни изследвания на млади учени и постдокторанти. Ръководител на проекта гл. ас. д-р Радослава Топалска.

 

Студентско-докторантска научна сесия "Лаборатория за наука": 

 

Сборници от проведени конференции: 

 

 

Алманах: 

 

Годишници и сборници: